۵ آزمایش خون برتر برای زنان

خون می تواند موارد زیادی را در مورد سلامتی نشان دهد. گاهی اوقات زمانی که هیچ علائمی را تجربه نکرده اید، مشکلات سلامتی را تشخیص می دهد. پزشک مدیکلینیک مهمترین آزمایش خون را برای زنان توصیه می کند.

  1. شمارش کامل خون

این آزمایش سطح سلول‌ های مختلف خون را آزمایش می‌کند (گلبول‌ های سفید مرتبط با سیستم ایمنی بدن، گلبول‌ های قرمز خون که اکسیژن را حمل می‌کنند، پلاکت‌ ها که با لخته شدن خون مرتبط هستند و هموگلوبین (پروتئین موجود در گلبول‌ های قرمز خون که اکسیژن را به اندام های بدن و دی اکسید کربن را از اندام های بدن دور می کند.))

مقادیر غیرطبیعی این آزمایش می تواند به فرد کمک کند کمبود مواد مغذی مانند: کمبود آهن، ویتامین B12، مشکلات لخته شدن خون، عفونت ها و نشانه های سرطان خون را شناسایی کنند. به همین دلیل این یکی از آزمایش های خون استاندارد است که هنگام مراجعه به بیمارستان انجام می شود.

زمان انجام این آزمایش: اگر علائمی مانند: خستگی شدید، ضعف یا دوره‌ های پریود طولانی‌تر و لخته‌ های خونی که در خون قاعدگی‌ وجود دارد، این آزمایش توصیه می‌شود.

  1. آزمایش خون گلوکز، الکترولیت ها و عملکرد کلیه:

سطوح بالای گلوکز می تواند در خون و همچنین در آزمایش ادرار نشان داده شود. گلوکز در ادرار به سادگی می‌تواند نشانه‌ ای باشد که اخیراً یک نوشیدنی شیرین مصرف کرده‌اید، در حالی که آزمایش گلوکز خون طبیعی است.

گلیکوزوری کلیوی وضعیتی است که در آن مقدار زیادی از قند ساده از طریق ادرار دفع می شود. این اتفاق می افتد حتی اگر سطوح قند طبیعی یا کم در خون وجود داشته باشد.

آزمایش قند خون از یک نوک انگشت ساده است که پزشک می تواند در اتاق خود انجام دهد. آزمایش عملکرد کلیه (یکی دیگر از آزمایش‌ های خون استاندارد است که در بیمارستان انجام می‌شود) برای بررسی سطوح الکترولیت‌ها مانند: پتاسیم و سدیم نیاز به خونگیری است.

نتایج آزمایش قندخون

نتیجه آزمایش نشان می دهد که سطح بالای گلوکز خون ممکن است نشان دهنده دیابت باشد. دیابت بسیار جدی است و کل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. چشم‌ ها (فرد می‌تواند کور شود)، کلیه‌ ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد، ممکن است زخم‌ هایی در دهان ایجاد کند و در نهایت ممکن است باعث از دست دادن پاها شود. نتایج غیر طبیعی در آزمایش خون می تواند نشان دهنده عملکرد کلیه ها باشد که به درستی کار نمی کنند و فرد را در معرض خطر نارسایی کلیه قرار می دهد. سطوح پایین سدیم می تواند منجر به احساس ضعف، گیجی و حتی تشنج شود، در حالی که سطوح پایین پتاسیم می تواند باعث استفراغ مداوم شود.

در صورت وجود علائمی مانند: احساس تشنگی دائمی، نیاز به تکرر ادرار، به‌ ویژه در شب، و هرگز احساس سیری با وجود اینکه خوب غذا می‌خورید وجود نداشته  باشد، لازم است به پزشک مراجعه شود.

برخی از افراد دیابت دارند و علائمی ندارند، در حالی که برخی دیگر علائم دارند اما آنها را نمی شناسند، بنابراین درمان را به تاخیر می اندازند. اگر در دفع ادرار مشکل وجود دارد یا فقط مقدار کمی ادرار دفع می شود یا اگر اسهال یا استفراغ مداوم دارید، اینها نشانه هایی هستند که باید در اسرع وقت به دکتر مراجعه کرده و آزمایش خون انجام دهید.

  1. تست عملکرد کبد:

کبد آنزیم هایی تولید می کند که به متابولیسم کمک می کنند. سطوح این آنزیم هاست که آزمایش خون به دنبال آن خواهد بود.

نتایج غیرطبیعی ممکن است نشان‌ دهنده سیروز کبدی باشد که بیشتر در افرادی که الکل زیاد مصرف می‌کنند، یا هپاتیتی، که ممکن است در اثر عفونت، کبد آسیب‌ دیده، سرطان کبد یا بیماری‌ های قلبی ایجاد شود، باشد. همچنین می تواند نشان دهنده شرایط دیگری مانند: مشکلات کیسه صفرا یا مجرای صفراوی، سوء تغذیه و کمبود روی باشد.

زردی نشانه اصلی آسیب کبدی است. اگر چشم ها یا پوست زرد به نظر می رسد یا اگر ادرار یا مدفوع به رنگ زرد تیره است، توصیه می شود فوراً به پزشک مراجعه شود.

  1. آزمایش خون پروفایل لیپیدی:

این آزمایش عمدتا برای بررسی کلسترول است. کلسترول بالا می تواند باعث تجمع چربی در اطراف قلب شود و توانایی آن را برای انبساط و انقباض محدود کند. آزمایش غربالگری اولیه می‌تواند با آزمایش انگشت در اتاق پزشک انجام شود.این آزمایش بالا بودن کلسترول را نشان می دهد که اگر کلسترول بالا باشد، باید آزمایش‌ های خون بیشتری برای ارزیابی سطح کلسترول بالا انجام داد. LDL کلسترول بدی است که پلاک مضر ایجاد می کند. HDL کلسترول “خوب” است که به کبد کمک می کند تا چربی را به مواد زائد تجزیه کند.

کلسترول بالا در صورت عدم درمان، فرد را در معرض خطر بیماری قلبی و سکته قرار می دهد.

بایستی حداقل سالی یک بار آزمایش غربالگری را به عنوان بخشی از معاینه منظم خود انجام داد.

  1. آزمایش تیروئید

تیروئید یک غده کوچک در وسط گردن است که عملکرد آن برای زندگی ضروری است. عملکردهای بدن، خلق و خو، سطح انرژی و متابولیسم را کنترل می کند. عملکرد غیرطبیعی تیروئید می تواند به کم کاری تیروئید تبدیل شود  یعنی جایی که تیروئید در حال تولید است یا پرکاری تیروئید، جایی که بیش از حد تولید می شود. در مورد دومی، ممکن است در واقع متوجه یک توده قابل مشاهده از وسط گردن به خصوص هنگام قورت دادن، شد. در برخی موارد، چشمان نیز از حدقه شروع به برآمدگی می کنند.

آزمایش تیروئید نشان می دهد که تیروئید غیر طبیعی می تواند باعث عدم تعادل هورمونی شود که ممکن است منجر به تعدادی از مشکلات سلامتی شود. همین موضوع می تواند باعث شود پریود بسیار سنگین، بسیار سبک یا به طور کامل ناپدید شود و حتی باعث ناباروری شود. اگر مسمومیت تیروئید ایجاد شود، می تواند کشنده باشد.

وقتی فرد باردار است، آزمایش تیروئید یکی از آزمایش‌ های استاندارد خونی است که پزشک تجویز می‌کند.

اگر باردار نیستید اما تغییرات بدنی ناگهانی را تجربه کردید، توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید. این تغییرات می‌تواند کاهش یا افزایش وزن ناگهانی و غیرقابل توضیح باشد، احساس گرما یا خیلی سرد، مصرف آب بسیار بیشتر از حد معمول یا احساس خستگی بسیار باشد.

سایر آزمایشات خون مفید برای زنان:

علاوه بر این ۵ آزمایش خون برتر برای زنان، موارد زیر نیز توصیه می شود:

CRP: می تواند نشان دهنده یک عفونت باکتریایی یا ویروسی مانند Covid-19 باشد.

STI: زنان فعال جنسی باید از نظر HIV، سوزاک، سیفلیس، تبخال، کلامیدیا و هپاتیت B آزمایش انجام دهند. هر چه زودتر شناسایی شوند، احتمال بروز عوارض جدی و انتقال ناآگاهانه به شریک جنسی توسط زن کمتر خواهد بود.

نشانگرهای قلبی: اگر درد مداوم قفسه سینه تجربه شود، بایستی فوراً به پزشک مراجعه کرد. این آزمایش های خون می تواند نشان دهد که فرد در معرض خطر حمله قلبی است. دکتر Sebopa-Masenya هشدار می دهد: “هرگز نباید درد قفسه سینه را نادیده گرفت.”

آزمایش انعقاد خون: نشان می‌دهند که خون چقدر خوب لخته می‌شود و چقدر طول می‌کشد تا لخته شود. که به نوبه خود می‌تواند شرایط زمینه‌ ای را نشان دهد. دکتر Sebopa-Masenya توصیه می کند زنانی که به راحتی کبود می‌شوند باید برای انجام این آزمایش به پزشک مراجعه کنند.

About the Author

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

You may also like these

X